Ako zviditeľniť stránku na Google?

od | jan 22, 2024 | SEO - Optimalizácia pre vyhľadávače, Stratégia budovania značky

Ako zviditeľniť stránku na Google, teda ako zlepšiť jej pozíciu vo výsledkoch vyhľadávania, môžete použiť niekoľko osvedčených postupov v oblasti optimalizácie pre vyhľadávače (SEO – Search Engine Optimization). Tu sú niektoré kľúčové kroky…

Takto sa začínajú všetky zaručené návody od expertov. Pozrel som sa na tieto návody a na každej stránke až na pár výnimiek sa zásadne neuvádzajú príklady z praxe. Mne osobne to príde ako najzákladnejšia vec, ktorú podnikateľ alebo firma najviac potrebuje, aby urobila aspoň aké-také prvé kroky na ceste digitálneho marketingu.

Kľúčové slová

Identifikujte relevantné kľúčové slová, ktoré ľudia používajú pri vyhľadávaní obsahu podobného tomu, ktorý ponúka vaša stránka. Používajte tieto kľúčové slová v obsahu, titulkoch, popiskoch a URL adresách.

Príklad č.1  Kľúčové slová:

Viem, že vám každý expert odporučí niečo iného, ale v zásade sa nástroje na vyhľadávanie kľúčových slov zadarmo veľmi nelíšia. Majú svoje výhody aj nevýhody. O tom, ale v inom článku. Najjednoduchšie je zadať nejaký základný výraz do vášho vyhľadávača a pozrieť sa nielen na výsledky, ale dobré je sledovať, čo napovedá našepkávač a aké sú podobné výrazy, ktoré ľudia často vyhľadávajú.

Google vyhľadávanie našepkávač
Vyhľadávanie Google podobné výrazy

Kvalitný obsah, obsahové SEO

Vytvárajte hodnotný a relevantný obsah, ktorý je užitočný pre vaše cieľové publikum. Google preferuje stránky s užitočným a dobre štruktúrovaným obsahom.

Príklad č.2 obsahové SEO pre e-shop:

Povedzme, že predávate krmivo pre papagáje. Ideálne by bolo pri každom výrobku uviesť pre ktoré papagáje vhodné, v článku by ste mohli napríklad rozviesť prečo a v akom prípade uprednostniť jednozložkové alebo viaczložkové typy krmiva, prípadne spomenúť dokrmovanie.

Príklad č.3 obsahové SEO pre služby:

Ste zubár alebo iný lekár špecialista. Aké problémy riešia vaši pacienti? Na aké problémy sa najčastejšie pýtajú, keď vás navštívia osobne? V prípade zubára to nemusia byť len návody ako si čistiť zuby, alebo zubnú protézu. Môžete riešiť aj ako si vedia pacienti uplatniť vrátenie časti peňazí za vyšetrenie, alebo zákrok cez poisťovňu. Všetkým ambulanciám by som odporučil z hľadiska SEO vyriešiť si online rezervačný formulár kvôli užívateľskej prívetivosti. Z ľudského hľadiska – ušetrí vám to prácu a nám pacientom nervy, že sme sa zase nedovolali.

Príklad č.4 obsahové SEO pre priemysel:

Ideálna webová stránka by mala obsahovať jasné, stručné informácie kto ste a čo robíte. Častokrát na stránkach strojárstva, výroby, farmaceutického priemyslu absentujú nielen hodnotné články. Že viete čo robíte, ale aj základné výrazy a slovné spojenia. Nie je cieľ, písať ako by ste mali online magazín, ale ako autorita by ste mali vyjadrovať aspoň k významnému dianiu vo vašom obore.

Mobilná optimalizácia

Uistite sa, že vaša stránka je optimalizovaná pre mobilné zariadenia, pretože veľa vyhľadávaní prebieha na smartfónoch a tabletoch.

Tu vám nedám príklad, ale poprosím vás o akciu. Pozrite sa na vašu stránku cez mobil a sami si vyhodnoťte, či mobilná verzia vašej stránky napĺňa subjektívne očakávania.

Rýchlosť načítania stránky

Zlepšite rýchlosť načítania vašej webovej stránky. Stránky, ktoré sa načítavajú pomaly, môžu byť penalizované vo výsledkoch vyhľadávania.

Rýchlosť načítavania stránky Google opakovane potvrdzuje ako ranking faktor, pozerám sa na to pragmaticky a skôr to osobne považujem za kritický bod používateľskej skúsenosti. Nikto nebude čakať 10 sekúnd, ani 5 sekúnd, dokonca niekedy ani 3 sekundy, aby sa dostal k obsahu vašej stránky. Jednoducho odíde. Výsledkom čoho bude, že vás vyhľadávač zobrazí nižšie vo výsledkoch aj keď budete mať lepší obsah ako konkurenti. Pomalá webová stránka je pre e-shop „smŕŕŕť“, pre služby je to relatívne, zaleží, ako vás ľudia veľmi potrebujú.

Optimalizácia pre lokálne vyhľadávanie, Lokálne SEO

Ak je vaša stránka zameraná na lokálnu klientelu, optimalizujte ju pre lokálne vyhľadávanie, napríklad zahrnutím miestnych kľúčových slov a registráciou vo výpise Google My Business, teda Google Moja firma.

Ako sa chcete zobrazovať globálne, keď sa nedokážete so svojím produktom alebo službou zobraziť na prvom mieste ani lokálne? Preto považujem lokálne SEO za absolútnu povinnosť. Keď sa budete zobrazovať v katalógoch firiem lokálne, ľudia-firmy vo vašom meste, alebo kraji budú o vás písať, tak potom viete byť aj globálne úspešný.

Príklad č.5 Lokálne SEO advokát:

Ste advokát. Nie je to práve služba, ktorú by ľudia potrebovali každý deň. Na základe čoho sa rozhodnú? Nuž zadajú jednoducho slovo „právnik“ a vyhľadávač im ponúkne najprv platenú reklamu a potom organické výsledky. A teraz si budete držať palce, aby ste sa zobrazili, čo najvyššie. Ak si platíte reklamu tak možno budete prvý a bude to vyzerať, že máte dosť peňazí na reklamu. Ak sa však zobrazíte aj na prvej pozícii organického vyhľadávania, tak koho si myslíte, že si potenciálny klient vyberie? Hádate správne – vás! Prečo? Pretože ste zjavne autorita vo svojom obore…

Príklad č. 6 Lokálne SEO hotel:

Ak máte hotel, tak nerobiť lokálne SEO je cesta ako zaplatiť viac a viac za PPC reklamu. Okrem toho naozaj si myslíte, že hosť bude sedieť len vo vašom rezorte celý pobyt? Ak nemá u vás polpenziu, tak budete radi, ak sa u vás raz navečeria. Odporučte iných a oni odporučia vás…

Lokálne SEO - zobrazenie firmy v mapách Google

Externé a interné odkazy

Získajte kvalitné spätné odkazy (externé odkazy) od renomovaných stránok. Tiež používajte interné odkazy na spojenie rôznych častí vašej stránky.

Príklad č.7 Linkbuilding

Linkbuilding je budovanie odkazov. V rámci vašej stránky je vhodné odkazovať na vhodné časti vašich stránok, ktoré dávajú relevantné odpovede. Druhá časť je keď odkazujete z vašich stránok vy, napríklad na vysvetlenie pojmov, alebo na použité zdroje v rámci nejakej štúdie. Ideálne by bolo, keby ste písali taký obsah, ktorý má hodnotu pre novinárov (môžete ich upozorniť), pre ľudí, pretože je to zaujímavé.

Sociálne médiá a marketingový obsah

Propagujte svoj obsah prostredníctvom sociálnych médií a iných marketingových kanálov, aby ste zvýšili jeho viditeľnosť a získali väčší počet návštevníkov.

Príklad č.8 Sociálne siete

Predávate kabelky. Je to vysoko-konkurenčný artikel. Ako sa odlíšite, ak sa nechcete zruinovať zľavami? Vytvárajte si vzťah so zákazníkmi prostredníctvom sociálnych sietí. Dajte neosobným kabelkám osobnosť, za ktorú si zákazníci zaplatia aj bez zľavy.

Pravidelné aktualizácie

Pravidelne aktualizujte svoju stránku s novým a relevantným obsahom.

Pravidelné aktualizácie znamenajú pravidelné úpravy na webovej stránke. Môže to byť nový produkt, nová služba, nová podstránka, nový článok….

Používateľská skúsenosť

Zlepšite celkovú používateľskú skúsenosť na vašej webovej stránke, vrátane intuitívnej navigácie a prístupnosti.

Stránky majú rozmiestnené tlačidlá a text tak, že sa v tom dokáže zorientovať aj človek zo zdravotným postihnutím. Rýchlosť stránky som popísal vyššie.

Analytika

Používajte nástroje ako Google Analytics na monitorovanie návštevnosti vašej stránky a na pochopenie, ako sa návštevníci so stránkou správajú.

Analýza je dôležitá, ale dôležitejšia je návratnosť.

Príklad č.9 Analytika pre e-shopy:

Jediná reálna metrika je návratnosť a to bez debaty. Ostatné merania slúžia len na to aby sa odhalili chyby v nákupnom procese, alebo aby ste vedeli, ktorý produkt vyradiť alebo ho prestať v reklamách zobrazovať. Zabudnite na to, že keď budete všetko reklamovať, tak sa vám automaticky bude všetko predávať. Okrem výsledkov v analytických nástrojoch priorizáciu skupiny produktov najlepšie určí pokročilá SEO analýza kľúčových slov, alebo testovanie reklám najmä na začiatku podnikania, keď nemáte žiadnu históriu.

Príklad č.10 Analytika pre B2B

V tomto prípade je ťažké vyhodnotiť reálnu návratnosť, pokiaľ rozhodovacie procesy v prospech vašej služby alebo výrobku trvajú viac než 6 mesiacov. Kroky stratégie digitálneho marketingu musia mať jasný cieľ a tým je viditeľnosť. Ináč medzi nami cieľom marketingu nie je nikdy zisk, aj keď je jeho vedľajším produktom. Viditeľnosť firmy, produktu, služby znamená mať šancu sa dostať do užšieho výberu, alebo sa stať autoritou vo svojom obore, ktorá vedie k jasnému rozhodnutiu vo váš prospech a to nemusíte byť nutne najlacnejší.

Ako zviditeľniť stránku na Google. Pár slov na záver…

Čo všetci pripomínajú a nie že by to nebola pravda, ale…

SEO je dlhodobý proces a výsledky sa obvykle neukážu okamžite. Vyžaduje si to pravidelné úsilie a prispôsobenie sa neustálym zmenám vo vyhľadávacích algoritmoch.

Ja sa na to pozerám, že je to vec rozpočtu na online marketing a akú váhu mu pripisujete. Poradím vám takto:

Majitelia e-shopov nemôžu a častokrát ani nechcú čakať rok, či dva roky. Ich povinnosťou je však naplniť aspoň uvedené základné body a potom investovať do PPC reklamy za účelom zisku.

V prípade B2B firiem a podnikateľov poskytujúcich služby by som odporučil sa zaoberať nielen týmito základnými odporučeniami, ale pokračovať v pokročilom budovaní optimalizácie pre webové vyhľadávače.

Odporučenia a príklady v tomto článku na základe praxe napísal SEO konzultant Jozef Milčík.

Pamätajte, že úspešné SEO nie je o jednorazových krokoch, ale o neustálej starostlivosti a prispôsobovaní sa meniacim sa trendom. Optimalizovaná online prítomnosť znamená viac návštevníkov, zákazníkov a konečne viac predaja. Využite tieto tipy ako východiskový bod pre budovanie silnej a konkurencieschopnej online platformy. Nebojte sa experimentovať, sledovať výsledky a prispôsobovať sa – to sú kľúče k trvalému úspechu vo svete e-commerce.

SÚVISIACE TÉMY O SEO A PPC KAMPANIACH

Jozef Milčík

Jozef Milčík

PPC špecialista | SEO konzultant | Digitálny marketing

Vitajte v digitálnom vesmíre, kde stratégia marketingu a analýza dát sú mojou vášňou. Som SEO konzultant a PPC špecialista, ktorý sa nebojí výziev a inovácií. Srdce môjho digitálneho sveta bije pre tvorbu príbehov za pomoci dát a vytváranie stratégií, ktoré nie sú len o viditeľnosti, ale o konverziách a úspechu.

Moja práca nie je len o číslach; s dátami pracujem ako s nástrojom na vytváranie pútavých príbehov. Stratégie marketingu sú pre mňa šachovou partiou, kde každý ťah je dôležitý. S kreativitou a analytickým myslením vytváram cesty k cieľom, sledujúc, ako sa každý klik a konverzia stávajú príbehom úspechu.

Digitálny marketing nie je len profesiou, ale vášňou, ktorú žijem. Moja práca nie je len o výsledkoch, ale o vzrušujúcej ceste objavovania, inovácií a rastu pre mojich klientov. V mojom svete nie je miesto pre priemernosť, len pre excelentnosť v digitálnom marketingu.

Share This