Migrácia webových stránok z hľadiska SEO

od | nov 16, 2023 | Migrácia webových stránok

Migrácia webových stránok na nový CMS (systém manažmentu obsahu) je nevyhnutnou súčasťou života firemnej webovej stránky alebo e-shopu. Raz sa každý úspešný, rastúci e-shop dostane do situácie, kedy je potrebné zvážiť či zabezpečenie, dizajn, organizácia webových stránok je v aktuálnej situácii dostatočná, či prináša dosť príležitostí na rast zisku, systém logistiky a spravovania zásob dokážu efektívne pracovať, alebo ste jednoducho narazili na prekážky, ktoré dokážete odstrániť len prechodom na nový systém správy obsahu webových stránok. Samozrejme existuje zrejmá obava, že prechodom stratíte ťažko vybudovanú organickú pozíciu vo vyhľadávaní. Migrácia pomocou SEO vám môže výrazne pomôcť a prechod na nový CMS bude naozaj bezbolestný.

Migrácia webových stránok SEO Trends

Čo je migrácia webových stránok?

Migrácia webových stránok je proces pri ktorom dochádza ku zmenám URL adries, dizajnu, domény, zvýšeniu bezpečnosti webových stránok, k zlepšeniu prístupnosti alebo k zmene CMS. Hlavným dôvodom prečo sa migrácia odkladá je, že existuje obava zo straty pozície v organickom vyhľadávaní a tým pádom klesá obrat a zisk z predaja. Zase na druhú stranu správna migrácia podľa SEO princípov pritiahne nových zákazníkov, zlepší pozíciu v organickom vyhľadávaní a v neposlednom rade zisk.

Podrobnejšie vysvetlenie k najčastejším dôvodom migrácie

  • Zmena štruktúry webových stránok, navigácie alebo dizajnu

Ak chcete dosiahnuť, aby váš zákazník nakúpil to čo potrebuje za minimálne množstvo klikov. Navigácia musí byť intuitívna, tlačidlá a presmerovania musia byť na správnych miestach. Jednoducho povedané, aby nemusel nič hľadať.

 

  • Prechod na novú vývojovú platformu (framework) alebo nový systém manažmentu obsahu (CMS)

Každý systém má svoje limity, preto prechod na nový CMS by mal byť pragmatickou záležitosťou a mal by priniesť efektívne riešenia aktuálnej situácie. Podnikanie je vývoj a už na začiatku je potrebné myslieť na možnosti rastu e-shopu. Využite najprv balíčkové riešenia a keď prestanú stačiť, prejdite na riešenie na mieru.

 

  • Pridanie mobilnej verzie k aktuálnej stránke

Dnes je väčšina stránok responzívnych, teda menia intuitívne rozloženie prvkov na webovej stránke, aby ste si ju mohli pohodlne prezrieť z mobilu, tabletu alebo na veľkej obrazovke monitora. Občas je však výhodnejšie mať mobilnú verziu stránok, najmä v prípade nadpriemernej návštevnosti.

 

  • Prechod z HTTP na HTTPS

Niekomu sa to už môže zdať neaktuálne, ale stále existuje veľa stránok, ktoré nemajú aktuálny HTTPS – zabezpečený hypertextový prenosový protokol. Osobne by som to urobil hneď, najmä z dôvodu varovania že prechádzate na nezabezpečenú stránku. To biznisu naozaj neprospieva.

 

  • Prechod na nový server

Rýchlosť, rýchlosť a zase rýchlosť. Prechod na nový hosting je očakávanie zlepšenia rýchlosti webových stránok. Kto bude čakať 8 sekúnd na načítanie stránky, keď aj 3 sekundy sú dlho?

 

  • Zmena domény, rebranding

Aj toto sa stáva. Podnikateľské nadšenie má rôzne podoby kreatívy a uletené názvy firiem nie sú výnimkou. Nastane obdobie vytriezvenia a kreatívna značka je skôr na obtiaž.

Jozef Milčík, SEO Trends pri migrácii webových stránok odporúča nasledovný postup:

Migrácia je veľkou príležitosťou pre firmy ako výrazne zlepšiť stránku z hľadiska SEO. Existuje jasný postup, aby sa dosiahla efektívna migrácia, ktorá zaručí, že nestratíte aktuálne pozície v organickom vyhľadávaní, ale aj začnete kontinuálne rásť. V bodoch nižšie Vám popíšem, čo môžete očakávať.

Postup migrácie webových stránok:

  1. Stratégia a plán

Je viac než potrebné si dopredu ujasniť, čo sa ide robiť. Myslíte si, že je to banalita a samozrejmosť? Príkladom môže byť zmena domény pri zachovaní štruktúry stránok. Je to v podstate jednoduchá záležitosť, keď zrazu v polovici projektu si majiteľ uvedomí, že by sa mohla zmeniť aj štruktúra. Je to časovo aj technicky náročnejšie a nikomu nevysvetlíte, že to bude stáť aj viac peňazí.

Ešte raz. Jasný cieľ, čo chcete migráciou dosiahnuť, kde vidíte príležitosti rastu. Odporúčam sa ešte raz pozrieť na najčastejšie zmeny, pretože častokrát je migrácia webových stránok kombináciou niekoľkých bodov.

 

  1. Dôsledná príprava

Prestavte si situáciu, že celý natešený sa vrhnete do zmien a zrazu vám SEO konzultant po mesiaci zahlási, že zmeny ktoré ste chceli vykonať neurobí z nejakého technického dôvodu a migráciu vám to predĺži o ďalší mesiac. Koľko stratíte zákazníkov, koľko zisku?

 

Osobne trvám na dôkladnom SEO audite, aby sa chyby odhalili už na začiatku, kedy je stránka plne funkčná. Ďalej pred spustením procesu zálohujem dáta, pretože sa niekedy dejú veci „medzi nebom a zemou“. 😊

 

Vždy na začiatku tvorím dokument, ktorý mi bude oporou pri ďalšom postupe:

 

  • Analýza kľúčových slov – mnohokrát si niekto len myslí, že toto sa zaručene takto vyhľadáva a po analýze a štatistike príde vytriezvenie
  • Štruktúra webových stránok – tu sa často nachádzajú chyby v podobe stratených príležitostí. Zdôrazňujem, že štruktúra stránok, filter produktov sú veľmi dôležité, pretože častokrát vytvárajú URL automaticky.
  • Navigácia webových stránok
  • XML sitemap – zoznam stránok, aby ich Google všetky 100% našiel
  • txt – súbor, ktorý povie, čo sa môže na stránke indexovať
  • Presmerovania – napríklad pri zmene URL
  • Stavový kód 404 – najčastejšia chyba, keď aj pred aj po migrácii to nikto nerieši a všetci sa divia, že prečo padla návštevnosť na tretinu
  • Hosting
  • Názov stránky a meta popis
  • Canonical tags – pomoc Google indexovať správnu adresu URL a vyhnúť sa duplicitnému obsahu
  • Google search console – kontrola parametrov
  • Optimalizácia obrázkov, videí, zvuku
  • Vnútorné prelinkovanie
  • Bezpečnosť

 

  1. Začínam testovať

Vieme aký je aktuálny stav a vidíme rozdiely medzi tým čo je a čo chceme dosiahnuť. Niektoré chyby sa dajú odstrániť hneď počas testovania, iné ako XML mapy, presmerovania, canonical tags je možné testovať až po zavedení zmien.

Testujem na novej stránke, ideálne bez možnosti indexácie zo strany Google.

 

Testovanie a oprava chýb zahŕňa tieto oblasti:

 

Technické a obsahové SEO

V tejto fáze sa testujem starý obsah s novým, či nevznikol duplicitný obsah, či je správne vygenerovaná XML mapa, testuje sa JavaScript, URL  adresy a ich presmerovanie na nové, rýchlosť stránok, nový CMS, meta dáta.

 

Interné prelinkovanie

Kontrolujem navigáciu, neplatné odkazy, breadcrumbs (odkazy kde sa nachádzate v navigácii).

 

Benchmarking

Meranie výkonnosti starej webovej stránky oproti novej webovej stránke. Hlavne dôležité sa uistiť, že sledovací kód bol nasadený správne. Kontrolujem to aj po vlastnom nasadení meracieho kódu.

 

  1. Deň D

Deň migrácie webovej stránky. Musím sa uistiť, že všetko čo som testoval aj reálne funguje.

 

  1. Monitorovanie migrácie

Je potrebné naďalej všetko kontrolovať a merať, ale najmä opravovať chyby v reálnom čase. Síce nie je potrebné striehnuť na každú zmenu, ale v kľude kontinuálne odstraňovať chyby, ktoré sa vyskytnú.

 

  1. Vyhodnotenie výsledkov

Dôrazne upozorňujem, že v tomto kroku je potrebné byť trpezlivý. Dajte sa do kľudu ako na dovolenke a hodnotenie urobte až za 6 mesiacov od vykonania migrácie webovej stránky. Niekedy sa zmeny na slovenskom trhu prejavia až za rok. V SEO naozaj nič nehorí!

Riziká migrácie webových stránok

Nejednoznačnosť cieľa

Stratégia a plán. Realistické zhodnotenie aktuálneho zisku a návštevnosti versus očakávania po migrácii. Buďte pragmatický a dôsledný. Primárnym cieľom migrácie je zachovanie aktuálnej návštevnosti a zisku. Neveštite z krištáľovej gule a vyhnete sa tak stavaniu vzdušných zámkov.

Zlé plánovanie

Radšej dvakrát meraj a raz rež. Vypracovanie plánu prác migrácie neznamená, že sa vyhnete problémom. Znamená to, že nebudete riešiť migráciu, keď budete mať sezónu predaja. Absolútne by som sa vyhol spusteniu nových webových stránok po migrácii v septembri. Pamätajte, že čo sa môže pokaziť, tak sa aj pokazí. Radšej rátajte s dlhšou implementáciou.

Peniaze a čas

Reálne zhodnoťte vaše možnosti. Rovnako to platí aj pre SEO konzultantov.

Dizajn vs SEO

Stránky krásne, ale nenaplnia účel. Stačí si položiť jednoduchú otázku: „Chcete, aby sa návštevníci vašich webových stránok kochali dizajnom, alebo aby nakupovali, či objednávali služby?“

Nedostatok testovania

Testovania stačilo a chyby sa odstránia až pozdejšie. Takáto situácia nesmie nastať! Dôkladné otestovanie a minimalizácia chýb je základom pre úspešnú migráciu.

Oprava chýb

Niektoré odstránenie chýb má čas, iné riešime čo najskôr, ďalšie hneď. Kontinuálna komunikácia, spolupráca a spoločný cieľ.

Odporučenie SEO konzultanta

Migrácia webovej stránky s dobrým úmyslom, ale bez zohľadnenia SEO, či konzultácie so SEO odborníkom prináša len negatívne výsledky a emócie. Je dôležité vždy zvážiť, či zmeny, ktoré plánujete vykonať, budú naozaj za to stáť. Odporučil by som všetkým, ktorý uvažujú o zmene, aby sa poradili so skúseným odborníkom, pretože konzultácia vás bude stáť menej času a peňazí ako „spackaná“ migrácia webových stránok. 

SÚVISIACE TÉMY O SEO

Jozef Milčík

Jozef Milčík

PPC špecialista | SEO konzultant | Digitálny marketing

Vitajte v digitálnom vesmíre, kde stratégia marketingu a analýza dát sú mojou vášňou. Som SEO konzultant a PPC špecialista, ktorý sa nebojí výziev a inovácií. Srdce môjho digitálneho sveta bije pre tvorbu príbehov za pomoci dát a vytváranie stratégií, ktoré nie sú len o viditeľnosti, ale o konverziách a úspechu.

Moja práca nie je len o číslach; s dátami pracujem ako s nástrojom na vytváranie pútavých príbehov. Stratégie marketingu sú pre mňa šachovou partiou, kde každý ťah je dôležitý. S kreativitou a analytickým myslením vytváram cesty k cieľom, sledujúc, ako sa každý klik a konverzia stávajú príbehom úspechu.

Digitálny marketing nie je len profesiou, ale vášňou, ktorú žijem. Moja práca nie je len o výsledkoch, ale o vzrušujúcej ceste objavovania, inovácií a rastu pre mojich klientov. V mojom svete nie je miesto pre priemernosť, len pre excelentnosť v digitálnom marketingu.

Share This